Projekt "Globalna widownia Hobbita"

07 stycznia 2015

Transparent logo 2

Ponad 100 badaczy akademickich z 46 krajów zaangażowanych jest w projekt mający na celu BADANIE WIDOWNI FILMÓW Z SERII „HOBBIT"

Podobne przedsięwzięcie przeprowadzono kilka lat temu – wówczas dotyczyło filmowej trylogii WŁADCA PIERŚCIENI i obejmowało mniejszą liczbę krajów (nie było wśród nich Polski). Wyniki opublikowano w dwóch monografiach: "Watching the Lord of the Rings. Tolkien's World Audiences" i "Lord of the Rings: Popular Culture in Global Context".

Kierownikami projektu są Profesorowie: Martin Barker i Matt Hills (Aberystwyth University, Wielka Brytania) oraz Ernest Mathijs (University of British Columbia, Kanada). Koordynatorem polskiej części badań jest dr Konrad Klejsa (Uniwersytet Łódzki). Projekt jest finansowany przez British Academy i nie jest w żaden sposób związany z New Line Cinema ani lokalnymi dystrybutorami.

Na stronie www.worldhobbitproject.org opublikowana została (w kilkudziesięciu językach) ankieta internetowa. Będzie ona aktywna do końca maja 2015 roku; po opracowaniu ostatecznych wyników baza danych stanie się dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

DO WYPEŁNIENIA ANKIETY ZAPRASZAMY WIDZÓW, KTÓRZY OBEJRZELI (BEZ WZGLĘDU NA TO, KIEDY I GDZIE) CO NAJMNIEJ JEDEN FILM Z SERII „HOBBIT" PETERA JACKSONA.