ul logo out
usos out
 
 

Koło kina – podcast Koła Naukowego Filmoznawców

22 kwietnia 2021

Członkowie Koła Naukowego Filmoznawców realizują podcasty filmowe. W programie „Koło kina" znajdziecie następujące cykle - "2 lub 3 rzeczy, które o nim wiem" (autor: Tomasz Poborca), "Jidysz kino, polskie kino" (autorka: Michalina Majewska), „Gdzie dwóch się boi..." (autorzy: Adam Sołtys i Maciej Kujawski) oraz „Owoce rajskich filmów spożywamy" (autorka: Martyna Gonciarz). Zapraszamy do zapoznania się z opisami odcinków i słuchania audycji.

Podcast „Koło kina" znajdziecie na platformach: YouTube, Spotify, Apple Podcasts, Anchor, SoundCloud Uniwersytet Łódzki.

"2 lub 3 rzeczy, które o nim wiem"
Witam serdecznie w pierwszym cyklu w ramach podcastu Koła Naukowego Filmoznawców UŁ "Koło kina" poświęconego sylwetce Jean-Luca Godarda i jego filmom. Nazywam się Tomasz Poborca i bardzo chętnie przybliżę Wam tego francuskiego twórcę. Zapraszam do śledzenia serii i mam nadzieję, że dzięki niej dowiecie się przynajmniej 2 lub 3 nowych rzeczy na temat Godarda.

1. Kinofilia francuska, młodość Godarda

Witam Was serdecznie! W pierwszym odcinku podcastu poświęconego sylwetce Jean-Luca Godarda i jego filmom cofniemy się aż do czasów powojennych klubów filmowych, inicjatywy Henriego Langlois, poznamy stosunek Francuzów do amerykańskiego kina, a na koniec przyjrzymy się burzliwej młodości reżysera, nawiązaniu znajomości z Truffaut, Rohmerem i Rivette'em oraz jego początkach kariery jako krytyka filmowego. Zapraszam do odsłuchania materiału i mam nadzieję, że dowiecie się z niego przynajmniej 2 lub 3 nowych rzeczy na temat Godarda.
link: https://youtu.be/Vnd3F7CloN0

2. Krótkie metraże, Cahiers du Cinema, Nowa Fala

Witajcie! W tym odcinku opowiadam przede wszystkim o pierwszych krótkometrażowych filmach Godarda z lat 50-tych, o jego dalszej karierze krytyka na łamach „Cahiers du Cinema", ulubionych produkcjach amerykańskich z tamtego okresu, ale także o słynnym eseju Francois Truffaut "O pewnej tendencji francuskiego kina", który wywołał wielką burzę w mediach i o tym, dlaczego Roberto Rossellini jest istotną postacią w dyskusji na temat Nowej Fali.

link: https://youtu.be/KVFzNQdn1kg

3. Do utraty tchu

Opis: Witajcie! W tym odcinku rozmawiam z moim gościem Maciejem Kujawskim (także członek naszego koła) na temat pełnometrażowego debiutu fabularnego Godarda, czyli Do utraty tchu. Przybliżamy kontekst historyczny i rolę Truffaut w powstaniu dzieła, analizujemy oryginalny sposób montażu i narracji w filmie i przyglądamy się m.in. motywowi śmierci i mitowi wolności, a także amerykańskim inspiracjom Francuza.

link: https://youtu.be/8hZ6AXnu9d8

4. Żołnierzyk

Opis: W tym odcinku rozmawiam z moim gościem Adamem Krośnickim-Midonem na temat drugiego pełnometrażowego filmu Godarda, czyli Żołnierzyka, którego wejście do kin zablokowała francuska cenzura i wstrzymała jego premierę na najbliższe lata. Przybliżamy kontekst historyczny wojny o niepodległość Algierii oraz ataków terrorystycznych w Europie, analizujemy oryginalny sposób subiektywnej, bressonowskiej wręcz, narracji w filmie, szukamy podobieństw z bohaterami Wajdy i uniwersalnego wymiaru tego politycznie niepoprawnego filmu.

link: https://youtu.be/bUSWfOacvMQ

5. Kobieta jest kobietą

Opis: W tym odcinku rozmawiam z moją gościnią Julią Palmowską na temat trzeciego pełnometrażowego filmu Godarda – pierwszego w kolorze, pierwszego w Cinemascope, pierwszego z wykorzystaniem bezpośredniego dźwięku, czyli Kobieta jest kobietą, którego sukces na festiwalu w Berlinie przyczynił się do gwiazdorskiego statusu Anny Kariny. Przybliżamy kontekst historyczny, produkcyjny, analizujemy tekst pod kątem feministycznym, oceniamy eksperymenty w warstwie dźwiękowej i doszukujemy się podobieństw do filmów i twórców, którym Godard hołduje.

link: https://youtu.be/kumtrUvRZNs

"Jidysz kino, polskie kino" to podcast poświęcony historii kina jidysz rozwijającego się w Polsce do czasu wybuchu II wojny światowej. Słuchacze poznają najważniejsze żydowskie wytwórnie działające w Polsce do 1939 roku, najsłynniejsze filmy, ich sukcesy i znaczenie kina jidysz dla kultury polskich Żydów oraz polsko-żydowskiej integracji. Autorką podcastu jest Michalina Majewska.

W audycji wykorzystano utwór „Goldenshteyn" (aut. Rozsa has become...
Madárka, https://freemusicarchive.org/music/Szelrozsa/Szelrozsa_mp3s/chusidlbb)

1. Okres kina niemego

Pierwszy odcinek serii Jidysz kino, polskie kino wprowadzi słuchaczy do historii kina żydowskiego w Polsce i przybliży im okres filmu niemego – najważniejsze wytwórnie, filmy, ich twórcy oraz powiązania kina jidysz z
teatrem żydowskim.

link: https://youtu.be/RkZA3aDlx7U

2. Po przełomie dźwiękowym

Drugi odcinek serii Jidysz kino, polskie kino przybliży słuchaczom dzieje kina jidysz w Polsce po przełomie dźwiękowym. Opowiem o najważniejszych dźwiękowych filmach jidysz nakręconych w Polsce, ich twórcach oraz wytwórniach, a także o tym jak odbierano owe filmy w kontekście narastającego w Europie lat 30. antysemityzmu.

link: https://youtu.be/YPCJVWNsi-k

„Gdzie dwóch się boi..." to audycja podcastu Koło Kina. Adam Sołtys i Maciej Kujawski, członkowie koła naukowego filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego w formie swobodnych rozmów przybliżą zawiłą i fascynującą historię horroru filmowego. Zaczynając od samych początków X muzy, a kończąc na najnowszych produkcjach, omówią najważniejsze nurty i reżyserów kina grozy. Ocenią również wkład starszych produkcji na współczesne postrzeganie gatunku i jego cechy charakterystyczne.

1. W pierwszym epizodzie podcastu „Gdzie dwóch się boi..." Adam Sołtys i Maciej Kujawski sięgną do trudnych do sklasyfikowania początków kina grozy i omówią lata 1895-1920. Przedyskutują jakość i znaczenie krótkometrażowych dzieł Georgesa Mélièsa, ale także nieco zapomnianych pełnometrażowych perełek pokroju Studenta z Pragi i Dante's inferno.

link: https://youtu.be/Ba_nT9jBbEQ

2. Pierwszy bonusowy odcinek cyklu „Gdzie dwóch się boi...", powstały z okazji prima aprilis podejmuje temat niezwiązany z główną serią rozmów o historii horroru. Odcinek poboczny poświęcony jest fascynującemu podgatunkowi, zwanemu komedio-horrorem. Dyskusja dotyczy również tematu humoru w filmach grozy i tego jak dwie pozornie sprzeczne tendencje często znakomicie się uzupełniają. W celu obronienia tej tezy Adam Sołtys i Maciej Kujawski polecają swoje ulubione zabawne, szalone i dziwne produkcje z najróżniejszych epok i nurtów gatunku.

link: https://youtu.be/j3GNtaBySks

3. Drugi odcinek historyczny podcastu Gdzie dwóch się boi to mający charakter immersyjny przegląd najciekawszych niemieckich filmów grozy z lat 20. Adam Sołtys i Maciej Kujawski w gościnnym towarzystwie Martyny Gonciarz wytłumaczą fenomen nurtu zwanego ekspresjonizmem, odnosząc się do takich klasyków jak Golem (1920), Gabinet doktora Caligari (1920) i Nosferatu – symfonia grozy (1922).

link: https://youtu.be/R41sg84b7CY

„Owoce rajskich filmów spożywamy" zostanie poświęcony kinematografii czechosłowackiej. Martyna Gonciarz wraz ze swoimi gośćmi postara się przedyskutować filmy powstałe w okresie Czechosłowackiej Nowej Fali. Nie zabraknie również rozmów na temat fenomenów kina po roku 1968, podobnie jak skupienia się na kinie gatunkowym, czy animacji.

Autorką grafik do cyklu jest Weronika Wasilewska (ig @miskoncepcje).

1. Prawdziwy „cud filmowy"

Pierwszy odcinek „Owoce rajskich filmów spożywamy" będzie syntetyczną podróżą po fenomenie Nowej Fali Czechosłowackiej. Prowadząca cykl przedstawi czynniki motywujące powstanie tego nurtu, jego przebieg i znaczenie dla kinematografii europejskiej. Ponadto wyjaśni, dlaczego w polszczyźnie pojawił się zwrot „nikt nic nie wie, czeski film".

link: https://youtu.be/74TAuTMUXXA