Otwarcie wystawy „Domowa videoteka”

13 kwietnia 2022

21 kwietnia o godz. 11.45 na 3. piętrze budynku Wydziału Filologicznego odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Domowa videoteka”. Została ona przygotowana przez studentów III roku filmoznawstwa w ramach zajęć Planowanie i realizacja wydarzeń filmowych prowadzonych przez Annę Michalską z Muzeum Kinematografii.

Autorom serdecznie gratulujemy, a wszystkich z Państwa gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Poniżej przedstawiamy opis wystawy:

„Pojawienie się na rynku kaset VHS i magnetowidów było jednym z największych punktów zwrotnych w historii kina. Nagle możliwym stało się zdobycie ulubionych filmów na własność (bardziej lub mniej legalnymi metodami) i obejrzenie ich w dowolnym momencie w domowym zaciszu. Tym sposobem poszerzył się rynek dystrybucji filmowej i sukcesy zaczęli odnosić twórcy, którzy do tej pory nie mieli szans na dotarcie do szerokiej publiczności. Nierzadko też zdarzało się, że filmy, które ponosiły kasową porażkę w kinach, zyskiwały drugie życie po trafieniu na kasety. Nasz projekt poświęcony jest tytułowej „videotece domowej”. Całość wystawy skupia się na czasach minionych: dobie kaset VHS, które święciły triumfy w latach 80. XX wieku aż do początku XXI wieku. Eksponujemy przedmioty związane z kulturą wideo i jej odbiorem w warunkach domowych. B-klasowe kino akcji miesza się z patetycznym kinem wojennym i animacjami dziecięcymi – podkreśla to różnorodność domowych bibliotek filmowych, ich wymiar wielopokoleniowy, a także nieszablonowość i spontaniczność. Pudełka o niejednorodnej wielkości podkreślają efekt pięknego chaosu, który towarzyszył gromadzeniu się rozmaitych produkcji w domowych zbiorach. Kino akcji wiązało się z kultowymi aktorami – tutaj na pierwszy plan wychodzi Arnold Schwarzenegger, wyłaniający się z pomniejszych tytułów, przewróconych, poległych kaset, razem z filmem Egzekutor, pokonując pozostałą konkurencję. Chcąc odświeżyć i przypomnieć dawne domowe sposoby odbierania filmu, w naszych gablotach prezentujemy kasety z dziełami kinematografii polskiej i zagranicznej, skupiając się m. in. na kultowej serii „Psów”. Głównymi obiektami wystawy są: archiwalny zeszyt anonimowego kinofila, nazwany „Domową videoteką”, zawierający prywatne zapisy poświęcone kasetom VHS, magnetowid marki SANYO oraz rachunek z hipermarketu z 2006 roku za zakupy na wieczór kinomański. Oprócz tego w naszej kolekcji posiadamy licencjonowane i nielicencjonowane kasety z filmami reprezentującymi najróżniejsze gatunki – od familijnych animacji i kultowych komedii po emocjonujące kino akcji, thrillery oraz dramaty”.