„From Stars to Starmakers…” – wykład dr. Milana Haina

25 maja 2022

Serdecznie zapraszamy na otwarty wykład dr. Milana Haina z Wydziału Teatrologii i Filmoznawstwa z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Dr Hain wygłosi prezentację zatytułowaną From Stars to Starmakers: David O. Selznick and the Production of Stars in Studio-Era Hollywood.

Wydarzenie odbędzie się 30 maja od godz. 15.15 do godz. 18.30. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali 1.06 budynku Wydziału Filologicznego.

Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim.

Poniżej zamieszczamy opis wystąpienia.
The first part of the lecture will provide an introduction to the discipline of star studies as well as to the historical development of Hollywood's star system. The second part will introduce the career of producer David O. Selznick with an emphasis on his activities in the field of star discovery and development. Case studies will focus, for example, on Ingrid Bergman in her Hollywood debut or loan-outs of Selznick's contract stars to other studios.