ul logo out
usos out
 
 

Bazy filmowe

Arytmia (http://arytmia.eu/)
Filmy, gry, komiksy, literatura – pisanie tekstów dotyczących każdego z tych mediów to chleb powszedni dla redakcji Arytmii. Artykuły i recenzje publikowane przez miłośników kultury cechują się znajomością tematów oraz błyskotliwą wnikliwością. Portal powstał w 2016 roku, a jego wydawcą jest Adam Kubaszewski.
Cinemarama (http://filmoznawcy.ug.edu.pl/)
Portal spełniający rolę internetowego magazynu, chwalący się publikacjami przygotowywanymi z trzech perspektyw: popularnonaukowej, akademickiej i recenzenckiej. Powstały w 2013 roku, promuje Uniwersytetu Gdańskiego, któremu podlega.
Dwutygodnik (http://www.dwutygodnik.com/)
Jeden z najbardziej profesjonalnych portali na polskim rynku, podlegający Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu. Swoje teksty związane z szeroko rozumianą kulturą publikują tu m.in. Jakub Socha, Maciej Jakubowiak i Piotr Kowalczyk. Powstały w 2009 roku, od 2013 znajduje się pod redakcją Zofii Król.
Dzika Banda (dzikabanda.pl)
Dzika Banda pod szefostwem Roberta Ziębińskiego skierowana jest do fanów kina grozy, akcji i kryminału. Wiadomości i ciekawostki znajdą tu również miłośnicy szeroko rozumianej muzyki rockowej oraz pasjonaci powieści graficznych. Portal może pochwalić się wysoką jakością artykułów oraz profesjonalnymi publicystami. Jego lata świetności przypadają na rok 2014 i trwają aż po dzień dzisiejszy.
FDB (https://fdb.pl/)
Jedna z największych baz na polskim rynku powstała w 2006 roku z inicjatywy Grzegorza Derebeckiego. Na tle konkurencyjnych portali wyróżnia ją łatwość w dodawaniu i aktualizowaniu treści oraz przejrzystość. Dodatkowo charakteryzuje się największą ilością systematycznie uaktualnianych newsów oraz recenzji na polskim rynku, niejednokrotnie prześcigając w publikacjach inne portale o tematyce filmowej.
Film.org.pl (http://film.org.pl/)
Portal funkcjonujący na polskim rynku od 1999 roku, zrzeszający amatorskich publicystów filmowych pod przewodnictwem Karoliny Chymkowskiej. Prócz sporadycznych newsów Film.org.pl oferuje liczne artykuły, wywiady oraz recenzje. Wszystko podane w czytelnej i przejrzystej formie. Ciekawy suplement wiedzy dla każdego miłośnika kina.
Filmaster (http://filmaster.pl/)
Filmaster swoje lata świetności ma już dawno za sobą, mimo to nadal skorzystać można z (dość skąpej) bazy danych oraz ocenić film przez pryzmat różnych skali (m.in. reżyseria, scenariusz, efekty specjalne, innowacyjność). Sporadycznie w zasobach portalu pojawiają się krótkie recenzje kinowych premier. Powstały w 2009 roku, od 2015 prowadzony jest przez redakcję dowodzoną przez Andrzeja Grzybowskiego.
Filmosfera (http://filmosfera.pl/)
Portal filmowy oferujący tradycyjną zawartość: newsy, zapowiedzi, konkursy i recenzje. Sporadyczne artykuły publikowane są od 2007 roku, lecz prawdziwy renesans Filmosfera przeżyła w 2011. Jej redaktorem naczelny jest Arkadiusz Chorób.
FilmPolski (http://www.filmpolski.pl/fp/index.php)
Najrzetelniejsza baza polskiego kina, stworzona przez Łódzką Szkołę Filmową w 1998 roku. Serwis o charakterze informacyjnym, posiadający dane o rodzimych produkcjach kinowych i telewizyjnych, teatrach TV oraz serialach. Prócz tego FilmPolski umożliwia bezpłatne seanse etiud i filmów krótkometrażowych, tak znakomitych twórców, jak np. Jerzy Skolimowski czy Marek Koterski.
Filmweb (http://www.filmweb.pl)
Najpopularniejsza z polskich baz filmowych, założona w 1998 roku, dysponuje jednym z największych zbiorów danych na globalnym rynku. Filmweb posiada systematycznie aktualizowane newsy, pełną listę recenzji produkcji dystrybuowanych do polskich kin oraz własne video o tematyce kinematograficznej i związanej z grami komputerowi. Jego założycielem jest Krzysztof Michałowski.
Grabarz polski (http://grabarz.net/)
Portal skupiający się na fikcjonalnym aspekcie kultury. Teksty dla siebie znajdą tu miłośnicy grozy, kryminału, fantastyki oraz mrocznego thrillera. Ponadto redakcja Grabarza wydawała własny e-magazyn, którego egzemplarze wciąż pobrać można z ich strony internetowej – gratka dla fanów współczesnej popkultury, zważywszy, że każdy numer posiadał zwykle ponad 100 stron recenzji i rzeczowych artykułów. Twórcami portalu i czasopisma są Bartłomiej Paszylk oraz Wojciech Jan Pawlik.
Kulturatka.pl (http://www.kulturatka.pl/)
Serwis powstały w 2004 roku, skupiający w swoim gronie redakcyjnym fascynatów kultury, często z doświadczeniem w postaci studiów kulturoznawczych czy dziennikarskich. Informacje i recenzje dotyczą tu całej sceny artystycznej w Polsce, począwszy od teatru, poprzez kino, muzykę i wystawy, na literaturze skończywszy. Portal obowiązkowy dla każdego konesera sztuki.
Movies Room (http://moviesroom.pl/)
Portal o tematyce popkulturowej z dużym naciskiem na kino. Na tle konkurencji wyróżnia go dział w całości poświęcony muzyce filmowej, w którym znaleźć można recenzje soundtracków wraz z możliwością ich odsłuchu. To jeden z najmłodszych portali, założony w 2016 roku przez Tomasza Rewersa.
naEkranie (https://naekranie.pl/)
Klasyczny portal filmowy, oferujący newsy, artykuły i recenzje filmów, gier, książek oraz poszczególnych epizodów seriali. Posiada jednak mało zaawansowaną bazę danych. Istniejący pierwotnie jako hatak.pl, portal założony został w roku 2007.
Okiem Krytyka (http://www.okiemkrytyka.com/)
Mało zaawansowany portal, posiadający ciekawe recenzje pisane łatwym i przystępnym językiem. Powstały w 2011 roku z inicjatywy Adama Plutowskiego, obecnie pod przewodnictwem Alicji Hermanowicz.
Paradoks (http://paradoks.net.pl/)
Paradoks powstały w 2006 roku, prócz treści związanych z kinem komercyjnym, proponuje swoim odbiorcom działy poświęcone literaturze, komiksom, mandze i anime, grom oraz... serii Star Wars! Perełka dla każdego fana gwiezdnej sagi. Naczelnym Jedi portalu jest Marcin Andrys.
Reflektor (http://www.rozswietlamykulture.pl/reflektor/)
Magazyn internetowy, skupiający się na szeroko rozumianej kulturze i sztuce. W skład redakcji pod przewodnictwem Patrycji Muchy wchodzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego. Reflektor zajmuje się również „rozświetlaniem” kultury i tradycji Śląska oraz nagłaśnianiem wydarzeń artystycznych odbywających się w Katowicach i miastach sąsiadujących.
Spider'sWeb (http://www.spidersweb.pl/)
Portal przedstawia się jako „blog blisko technologii”. Prócz nowinek ze świata techniki, redakcja pod przewodnictwem Przemysława Pająka publikuje też newsy dotyczące zarówno bieżących seriali, jak i pełnometrażowych produkcji kinowych. Powstały w 2007 roku, swoich lat świetności doczekał się dopiero pod koniec roku 2010.
Srebrny Ekran (http://srebrny-ekran.pl/)
Jeden z nielicznych polskich portali, mogący pochwalić się ambitnymi, tekstami związanymi ze światem kina, zawierającymi elementy stylu naukowego . Prócz recenzji, koneserzy wysublimowanego kina znajdą tu obszerne analizy filmów (z podaną bibliografią!), wywiady oraz katalog publikacji literackich związanych z dziesiątą muzą. Srebrny Ekran pojawił się w sieci w 2013 roku.
 
Opracowanie: Kornel Nocoń, członek Koła Naukowego Filmoznawców UŁ, kwiecień 2017.