ul logo out
usos out
 
 

Blogi

Adikted (http://www.adikted.pl/)
Klasyczny, przejrzysty blog opiniotwórczy. Znajdziecie na nim anonimowe recenzje filmów goszczących na polskich ekranach kinowych. Napisane przystępnym, amatorskim językiem recenzje kierowane przez kinomaniaka do innych kinomaniaków.
Ania w kinie (http://aniawkinie.pl/)
Ania Kitowska może pochwalić się założeniem bloga, którego treść w całości skupia się jedynie na polskich produkcjach kinowych. Niestety, same wpisy pojawiają się stosunkowo rzadko, lecz ich wysublimowana treść w zupełności rekompensuje sporadyczność publikacji.
Biblia horroru (http://horrorsandscaryshits.blox.pl/html)
Prawdziwy rarytas dla fanów kina grozy. Anonimowa recenzentka oceniła od 2012 roku blisko 200 horrorów w formie filmów i książek, w tym tytuły, które nie weszły do polskiej dystrybucji. Oceniając daną pozycję, blogerka stosuje skalę od 1 do 100 – bierze w niej pod uwagę aspekty, takie jak dawka grozy, klimat, napięcie i brutalność.
Biegiem na film (https://biegiemnafilm.wordpress.com/)
Blog ze sporadycznymi wpisami, prowadzony przez pasjonatkę kina, Annę. Recenzje pisane są przystępnym, amatorskim językiem. Anna „biega na film” od 2016 roku, jednak czyni to dość rzadko.
Blisko Kultury (https://bliskokultury.wordpress.com/)
Recenzencki blog prowadzony od roku 2015 przez Łukasza Jakubiaka. Bloger nie skupia się jedynie na filmach, poszerzając swoje horyzonty również o ambitne wpisy związane z muzyką i literaturą. Prócz tego na blogu Blisko Kultury znaleźć można link do internetowego radia, w którym autor prowadzi własną audycję o sugestywnej nazwie Kulturalnie Niezwyczajni.
Bliżej ekranu (http://blizejekranu.pl/)
Blog założony w 2015 roku przez doświadczonego krytyka, Michała Piepiórkę (swoje teksty publikował m.in. na łamach „Panoptikum”“ i „Images”“). Autor publikuje systematycznie co tydzień jedną recenzję „najciekawszej premiery tygodnia”. Prócz tego wśród tekstów Piepiórki znaleźć można artykuły poświęcone dziesiątej muzie oraz rankingi filmowe.
Blog Filmowy (http://blogfilmowy24.blogspot.com/?view=magazine)
Blog prowadzony przez Marcina Stasiowskiego, w całości poświęcony recenzjom filmowym. Twórca ocenia zarówno produkcje debiutujące na ekranach kin, jak i starsze pozycje. Teksty napisane są przez prawdziwego miłośnika filmów prostym językiem.
Co obejrzeć! (https://cobejrzec.pl/)
Rewelacyjny od strony graficznej blog Marcina Równickiego. Niestety, prócz rzadko spotykanej możliwości ocenienia filmu również przez internautów, Co obejrzeć! oferuje jedynie krótkie, niekoniecznie rzeczowe recenzje najnowszych produkcji kinowych. Blog założono w 2017 roku.
Film jak sen (https://rdfolta.wordpress.com/)
Blog redagowany od kwietnia 2013 roku przez Radka Foltka, kulturoznawcę oraz dziennikarza filmowego i muzycznego, związanego z MFF Nowe Horyzonty. Film jak sen wyróżniają na polskim rynku artykuły i recenzje z festiwali w Cannes, Berlinale i wspomnianych wcześniej NH. Krytyk sporadycznie pisze również o nowościach goszczących na ekranach polskich kin, często dzieląc się jedynie oceną filmu.
Filmbuk (http://filmbuk.weebly.com/)
Jeden z bardziej wartościowych blogów filmowych na polskim rynku, powstały w 2015 roku z inicjatywy Dominika Jedlińskiego. Teksty blogera pisane są przystępnym, półprofesjonalnym językiem, a ciekawe uwagi i brak tendencyjnych spostrzeżeń wyróżnia Filmbuk na tle innych internetowych stron z recenzjami.
Filmowicz (https://filmowicz.pl/)
Przejrzysty, standardowy blog filmowy pisany przez Łukasza Spicha, skupiającego się na nowościach dostępnych w polskim kinie.
Filmowy kot (https://filmowykot.pl/)
Filmowy kot to interesujący blog, którego autorką jest Anna Pawluczuk. Na tle innych portali związanych z dziesiątą muzą, wyróżnia go elokwencja przekazu, rzeczowość i dogłębna analiza dzieła filmowego. Perełka polskich stron internetowych, których redaktorzy dywagują o kinie.
Geeklife (http://www.geeklife.pl/)
Rozbudowany blog, którego założycielem jest Adam Grochocki. Znajdziecie tu recenzje każdej odmiany komercyjnej kultury – od filmów poprzez gry i seriale, na komiksach oraz książkach kończąc.
IHBD (http://ichabod.pl/)
Łukasz Stelmach to prawdopodobnie największy entuzjasta popkultury na polskim YouTubie (prócz bloga, recenzent znany jest głównie z kręcenia popularnych video-recenzji i vlogów). Zapalony geek godzinami analizujący produkcje i komiksy z wytwórni Marvela i DC Comics. Po wielu latach działalności, jego nazwisko jest marką samą w sobie, szczególnie w kręgach fascynatów głośnych blockbusterów, takich jak filmy z uniwersum Gwiezdnych Wojen czy kino superbohaterskie. Prócz tego Stelmach nagrywa i pisze o każdej głośnej produkcji, trafiającej na ekrany polskich multipleksów.
Kay ogląda i czyta! (http://recenzjekay.blogspot.com/)
Zgodnie ze stwierdzeniem w tytule bloga, tytułowa Kay, czyli Kasia Nieć, recenzuje zarówno pozycje literackie, jak i produkcje z kinowych banerów. Jej tekstom nie można odmówić rzeczowości, wnikliwości w interpretacji i dobrego stylu. Blog działa od 2013 roku.
Kino(Polska)sfera (http://kinopolska-sfera.blogspot.com/?view=timeslide)
Klasyczny filmowy blog, którego kontent składa się jedynie z recenzji filmowych i kilku artykułów związanych z wydarzeniami ze świata kina. Autorem tekstów jest Mariusz Janik, piszący na Kinosferze od 2012 roku.
Kinofilia (http://kinofilizm.blogspot.com/)
Blog filmowy prowadzony od 2012 roku przez Krzysztofa Bogumilskiego. Opublikowane teksty, w większości recenzje, są wnikliwe, lecz pisane zdecydowanie potocznym językiem. Nie mylić z Kinofilią Sławomira Płatka!
Kinofilia (http://slawomirplatek.blogspot.com/)
Autorem bloga jest Sławomir Płatek. Twórca w krótkich, czasem jednoakapitowych wpisach, wyraża swoje wrażenia wykorzystując szeroką paletę filmów – od komercyjnych blockbusterów po niszowe kino azjatyckie. Dla prawdziwych kinomaniaków blog działający od 2015 roku może stać się rekomendacją ciekawych tytułów, często nie trafiających do polskiej dystrybucji.
KinoKoneser (http://kinokoneser.pl/)
Adrian Kaczyński, założyciel bloga, pisze recenzje krótkie, łatwe i przyjemne. Dodatkowo KinoKoneser, powstały w 2013 roku, może pochwalić się jedną z najdłuższych list zrecenzowanych filmów – ponad 300 pozycji!
Kinosfera Extra (http://kinosfera-extra.blogspot.com/)
To prawdopodobnie najbardziej „spoilerujący” blog na polskim rynku. Prowadzony przez Mariusza Janika nieprzerwanie od 2012 roku, oferuje treści tradycyjne dla każdego portalu filmowego. Recenzje pisane są amatorskim, potocznym językiem.
KinoŚwinka (http://www.kinoswinka.pl/)
Jeśli chcecie skonfrontować swoje zdanie z opinią osoby traktującej kino czysto hobbystycznie, Ania Kalemba zaprasza na swojego bloga. W ofercie KinoŚwinki znaleźć można sporadyczne, amatorskie recenzje filmów oraz jeszcze rzadsze wpisy, skupiające się na życiu blogerki.
Krytyk (http://krytyk.com.pl/)
Blog założony przez doktorantów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Alicję Górską i Kamila Jędrasiaka. Ich obszerne, ambitne recenzje skupiają się na każdym aspekcie kultury – od filmów, poprzez komiksy, aż po gry. Wstyd nie znać!
Myśliwiec ogląda (http://www.mysliwiecoglada.pl/)
Blog filmowy, stworzony przez Dawida Myśliwca, obecnie skupiający się jedynie na recenzjach nowowyprodukowanych widowisk. W jego archiwach znaleźć też można relacje z festiwali i wywiady ze znanymi osobami kina. Myśliwiec pisał też dla magazynu Alterpop, często w linkach pod tekstem odsyła do cyfrowej wersji zamieszczonych tam artykułów.
Notatnik kinomana (http://notatnikkinomana.blogspot.com/)
W Notatniku kinomana znaleźć można konstruktywne recenzje najnowszych widowisk kinowych, pisanych przez Juliusza Żebrowskiego. Suplementem do bloga jest kanał na YouTubie, posiadający tematyczne playlisty, takie jak „Poza kadrem” (o backstage'u produkcji) czy „1000 filmów, które musisz zobaczyć”.
Okiem filmoholika (http://okiemfilmoholika.pl/)
Rewelacyjnie napisany, przejrzysty blog prowadzony przez kulturoznawcę, Konrada Zdziechowicza. Autor w błyskotliwy sposób recenzuje nowości komercyjne, trafiające do polskich kin oraz przedstawia swoje stanowisko w sprawach głośnych wydarzeń ze świata filmu. Działający od 2015 roku blog cechuje się elokwencją przekazu oraz fachową terminologią.
Pan-Fun Blog (https://panfunblog.wordpress.com/)
Blog stworzony przez młodego pasjonatę kina. Z powodu nieczytelnej szaty graficznej, Pan-Fun nie należy do najbardziej czytelnych serwisów filmowych – trudno odnaleźć w nim poszukiwaną treść. Same teksty pisane są odpowiednim językiem, choć sam autor (nie ujawniający się ze swoim nazwiskiem) nie publikuje ich szczególnie często.
Para na film (http://paranafilm.pl/)
Blog prowadzony od 2016 przez tytułową parę, Olę i Konrada. Kinomaniacki duet tworzy swoje recenzje z trzech różnych perspektyw: tekst zostaje napisany przez Olę albo przez Konrada, a czasem przez obu recenzentów.
Piqltura (http://pikowo.blogspot.com/)
Funkcjonujący od 2009 roku blog Grzegorza Narożnego początkowo niczym nie różnił się od innych serwisów o tematyce filmowej. W 2016 roku bloger zdecydował się wyrażać swoją opinię w ponad półgodzinnych podcastach. Ciekawa odmiana na polskim rynku.
Prawie kino (http://prawiekino.pl/)
Prawie kino jest blogiem, tworzonym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Prócz zarządzaniem stroną internetową o charakterze informacyjno-opiniotwórczej, autorzy projektu zajmują się organizowaniem wydarzeń i warsztatów filmowych. Prawie kino, powstałe z inicjatywy studentów NZS Uniwersytetu Warszawskiego, działa od 2010 roku.
Prosto z kina (https://prostozkinablog.blogspot.com/)
Blog powstały w 2017 roku z inicjatywy kinomana Radosława Krajewskiego. Jego treść w całości składa się z prostych, nieco zbyt opisowych recenzji, często zdradzających liczne elementy fabuły.
Przekładaniec filmowy (http://moje-recenzje-filmow.blog.onet.pl/)
Blogerka Katarzyna Kurowska pisze o Przekładańcu filmowym jako „miejscu nieregularnych recenzji filmowych, które przybierają formę szkicu, eseju wokół tematu i jego realizacji w fabule filmu (...)”. Faktycznie, blog założony w 2007 roku posiada sporadyczne, krótkie teksty dotyczące kinowych premier. Ponadto Przekładaniec spełnia rolę autoprezentacji blogerki, w żadnym razie nie działając jako serwis opiniotwórczy.
Quentin (http://quentin.pl/)
Quentin to jeden z najdłużej funkcjonujących blogów filmowych na polskim rynku. Założony w 2004 roku, skupia swoją treść wokół produkcji pełnometrażowych i seriali – również niskobudżetowych, często nieprzeznaczonych do rodzimej dystrybucji. Teksty redagowane przez użytkowników Quentina i Asieka cechują się krótką formą i prostotą przekazu.
Sfilmowani (http://sfilmowani.tv/)
Sfilmowani szerokiej publiczności znani są przede wszystkim z popularnego kanału na serwisie YouTube. Video-recenzje, kręcone przez Agnieszkę Pisarek i Dawida Adamka, niejednokrotnie osiągają pułap 40 tys. wyświetleń. Na blogu Sfilmowanych znaleźć można też artykuły pisane przez wspomnianych blogerów oraz Michała Urbańskiego. Definitywnie – to najpopularniejsi internetowi krytycy na polskim rynku.
Silver Screen (http://silver-screen-cinema.blogspot.com/)
Klasyczny blog filmowy prowadzony od 2014 roku przez Piotra Jamrozika. Recenzent skupia się na polskich premierach kinowych (nowe teksty pojawiają się mniej więcej dwa razy w tygodniu) oraz bieżącej ofercie seriali, dostępnej w rodzimej telewizji i serwisach streamingowych.
Stillus Fractus (http://stilusfractus.pl/)
Blog założony w 2015 roku przez Wojtka Żuchowskiego. Pisany prostym językiem, opiera się na emocjonalnym odbiorze filmów przez blogera. Żuchowski publikuje także wpisy dotyczące rozmaitych tematów politycznych i społecznych.
Szczere Recenzje (https://szczere-recenzje.pl/)
Nie ma chyba na polskim rynku pozycji, która nie zostałaby oceniona przez redakcję Szczerych Recenzji. Ola Mielniczek, z techniczną pomocą swojego męża Darka, recenzuje wszystko, co tylko wpadnie jej w ręce, od filmów po audiobooki. Specjalny dział dla siebie znajdą tu miłośnicy zwierząt oraz fani wysublimowanej kultury japońskiej. Blog powstał w 2013 roku.
Szpahello (http://www.szpachello.pl/)
Szpahello, stworzone w 2016 roku przez młodego studenta kulturoznawstwa, Pawła Pachlę, to standardowy blog filmowy, pisany przystępnym, ciekawym językiem. Dodatkowo, choć sporadycznie znaleźć tu można recenzje płyt muzycznych.
Terytoria (https://terytoria.wordpress.com/)
Jak zauważa ironicznie sam autor strony, Przemysław Mudlaff, Terytoria to „kolejny blog filmowy”. Założony w 2016 roku, skupia się na kinowych recenzjach, choć znaleźć tu można również kilka ciekawych artykułów powiązanych tematycznie z dziesiątą muzą oraz sprawozdania z festiwali.
WatchingClosely (http://watchingclosely.pl/)
Blog prowadzony przez trójkę pasjonatów kina: Dominika Sobolewskiego, Macieja Stasierskiego i Michała Hernesa. Prócz recenzji w formie pisemnej, trójka przyjaciół nagrywa krótkie video, publikowane na serwisie YouTube – nazwa kanału to WatchingClosely.
wkinach.blog (http://wkinach.blog.pl/)
Stosunkowo nowy, powstały bowiem w styczniu 2017 roku, umiarkowanie rzeczowy blog prowadzony przez Dawida Kmiecia. Autor zamieszcza krótkie, dwuakapitowe wpisy, często streszczające fabułę produkcji.
Z winem do kina (https://zwinemdokina.pl/)
Charakterystyczny blog, którego autor, Piotr Wdowiak, do każdej kinowej recenzji dołącza krótki opis degustacji wina. Bloger, działający od grudnia 2014 roku, doradzi Wam, jaki trunek dobrać do dobrego filmu!

 

Opracowanie: Kornel Nocoń, członek Koła Naukowego Filmoznawców UŁ, kwiecień 2017.