ul logo out
usos out
 
 



Działalność zawodowa – filmy i programy TV


Autor zdjęć do  filmów dokumentalnych, fabularnych, teatrów TV, seriali i programów telewizyjnych – łącznie ponad 100 tytułów, 16 nagród krajowych i zagranicznych dla filmów.


Ważniejsze tytuły:

Filmy fabularne

Zdjęcia

1989             
POWRÓT WABISZCZURA, Reż. Z. Rebzda

2nd unit

2008              SPRING 1941, Reż. Uri Barbash, Zdj. R. Lenczewski

Operator kamery

1993              DWA KSIĘŻYCE, Reż. A. Barański, Zdj. R. Lenczewski

1993              PRZYPADEK PEKOSIŃSKIEGO, Reż. G. Królikiewicz, Zdj. R. Lenczewski

1983              PLANETA KRAWIEC, Reż. J. Domaradzki, Zdj. S. Szymański

Filmy fabularne – telewizyjne

Zdjęcia

1990              JAN KILIŃSKI, Reż. M. Kubera

1990              LEŚMIAN, L. Baron

1988              ZAKOLE, Wł. Olszewski

1987              BRAWO MISTRZU, W. Strzemżalski

1985              KLATKA, Reż. M. Maryniarczyk

Additional Photography

2003              CHARLES II: THE POWER & THE PASSION, (Part I & Part II), Reż. Joe Wright,
                          Zdj. R. Lenczewski

2002              STRANDED, Reż. Charles Beeson, Zdj. R. Lenczewski i T. P. Nyerges

Seriale fabularne

1992              KOWALIKOWIE, Reż. M. Gracz, (odcinki: 1 – 6 i 8 – 10)

Filmy dokumentalne – fabularyzowane

1991              DZIEJE KULTURY POLSKIEJ. JAGIELLONOWIE. CZĘŚĆ III. 1500-1548,
                          Reż. A. Sapija

Cykle dokumentalne

1992 – 99     KLASZTORY POLSKIE, Reż.  B. Szuszwedyk-Sadurska

Spektakle teatru telewizyjnego

1994              AWWAKUM, Reż. Wł. Staniewski, Reż. TV M. Gracz

1994              BABA-DZIWO, H. Kluba

1994              DALEKO OD HAGONDANGE, Reż. T. Worontkiewicz

Filmy krótkometrażowe

1988              LICZ, Reż. G. Królikiewicz

Filmy animowane

1989              COLLAGE PĘDZLEM MALOWANY, Reż. Z. Kotecki

Filmy dokumentalne

2012              ŚLADY, Reż. R. Gliński

1998              MIASTO ZWANE KIEDYŚ VINETĄ, Reż. D. Petrus

1997              MOJA ATLANTYDA, Reż. A. Moś

1995              NA GRANICY MARZEŃ, Reż. Z. Skonieczny

1995              CZAS BEZ SKARG, (dok. muz. śr. metr.) Reż. J. Jóźwiak

1995              WIGILIE OŚWIĘCIMSKIE, śr. metr. Reż. K. Nawrocka

1993              ZOSTAWIAM WAM OBŁĘD SWÓJ. JERZY KRZYSZTOŃ, Reż. H. Urbanek

1992              KAINOWE POLE, Reż. L. Baron

1992              SŁOWIŃCY, Reż. M. Kubera

1991              CZŁOWIEK ZE STUDNI, Reż. G. Królikiewicz

1991              WOLNA ELEKCJA, Reż. G. Królikiewicz

1990             
LEGENDA, Reż. M. Haremski

1988              PREKURSOR, Reż. G. Królikiewicz

1988              TAŃCZ, Reż. G. Królikiewicz

1988              WIESZ JAK JEST, (operator kamery), Reż. G. Królikiewicz

1987              UZALEŻNIENIE, Reż. S. Suchoń

1986              PASJANS MARIANA KONIECZNEGO, Reż. A. Szczygieł

1986              W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ I ZJAZDU POLSKIEJ PARTII ROBOTNICZEJ
                          Reż. K. Nawrocka

1986              PORT NAJBLIŻSZY, Reż. P. Hubenka

1985              PÓŁ KILOMETRA POD INOWROCŁAWIEM, Reż. W. Drymer

1985              TO BYŁO W SZCZYTNIE, Reż. M. Kubera

1985              WŁADYSŁAW MALCZEWSKI, (także scenariusz), Reż. K. Nawrocka

1984              GÓRALSKI CIEŚLA, Reż. W. Drymer

1984              KINO-FOTOGRAMY, Reż. A. Szczygieł

1983              PRZEZ TEN ROK... , Reż. M. Maryniarczyk

1982              W DRODZE, Reż. K. Nawrocka

1981              ...I ZACZĘLI MÓWIĆ CHŁOPI..., Reż. L. Zając

1981              STOWARZYSZENIE TEATRALNE "GARDZIENICE", Reż. A. Górna i L. Zając

Nagrody dla filmów:

2004              CHARLES II: THE POWER & THE PASSION, Zdj. R. Lenczewski – British Academy of film 
                           & Television Arts – BAFTA TV – PHOTOGRAPHY & LIGHTING

 2004              MOJA ATLANTYDA,  Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego 
                          "Rozstaje Europy") wyróżnienie, nagrodę otrzymał Andrzej Moś
                     
1991              CZŁOWIEK ZE STUDNI,  Montecatini (Międzynarodowy Festiwal Filmów
                           Krótkometrażowych "FilmVideo") Nagroda, nagrodę otrzymał Grzegorz Królikiewicz

1990              COLLAGE PĘDZLEM MALOWANY,  Huesca (Międzynarodowy Festiwal Filmów 
                          Krótkometrażowych) Wyróżnienie, nagrodę otrzymał Zbigniew Kotecki

1989              PREKURSOR,  Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu 
                          dokumentalnego za reżyserię, nagrodę otrzymał Grzegorz Królikiewicz

1988              PREKURSOR,  Łódź (X FF Społ.-Polit.) Nagroda Muzeum Kinematografii za próbę 
                          przedstawienia aktualnej rzeczywistości poprzez studium przypadku bohatera filmu


1988              PREKURSOR,  Łódź (X FF Społ.-Polit.) Nagroda Specjalna

1988              PREKURSOR,  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda za
                          twórcze poszukiwania w zakresie języka filmowego
otrzymał Grzegorz Królikiewicz

1987              UZALEŻNIENIE,  Kielce (Ogólnopolski Przegląd Filmów z zakresu oświaty zdrowotnej)
                          II Nagroda

1986              GÓRALSKI CIEŚLA,  Zakopane (Przegląd Filmów o Sztuce) Nagroda "Cepelii"

1986              TO BYŁO W SZCZYTNIE,  Łódź IX FF Społ.-Polit. Nagroda Stowarzyszenia "Wisła - Odra"

1986              W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ I ZJAZDU POLSKIEJ PARTII ROBOTNICZEJ, Łódź IX FF
                          Społ.-Polit., Nagroda czasopisma społeczno-politycznego "Nowe Drogi"

 
1984              PRZEZ TEN ROK...,  Łódź VIII FF Społ.- Polit. Nagroda Specjalna, nagrodę otrzymał
                          Michał Maryniarczyk

1982              STOWARZYSZENIE TEATRALNE "GARDZIENICE",  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy
                          – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy 
                          Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda Główna "Srebrny Smok", nagrodę otrzymała
                          Anna Górna

1982              STOWARZYSZENIE TEATRALNE "GARDZIENICE",  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy 
                          – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy
                          Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda Główna "Srebrny Smok", nagrodę otrzymał  
                          Lubomir Zając

1980              NIEDZIELA,  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda za
                          najlepszy film szkolny, reż. Sławomir Grünberg